طرز نگهداری باتری لیتیوم 

اگر به‌ تبع شغل ،حرفه و یا علاقه پیگیری می‌کنید، حتماً با نسل جدیدی از ابزار روبرو شده‌اید که دارای باتری شارژی هستند. با توجه به اینکه ممکن است در هنگام کار با ابزار، با مشکلاتی مانند عدم دسترسی به پریز برق و یا قطع برق، عدم وجود کمپرسور باد و … روبرو شویم ابزارآلات شارژی طرفداران زیادی داشته و ساخت این‌گونه از ابزارآلات موردتوجه شرکت‌های بزرگ سازنده قرارگرفته است. از دیگر مزایای این ابزارها علاوه بر موارد گفته‌شده، تأمین ورودی جریان برق بدون نوسان معمول در برق شهری در هنگام کار و افزایش دامنه حرکت شما در حین کار است.باتری‌های به‌کاررفته در این ابزارها انواع و اقسام مختلفی دارند. ما در این مقاله به معرفی باتری لیتیوم و نحوه نگهداری صحیح از آن می‌پردازیم. امروزه همه ما با باتری‌های لیتیومی سروکار داریم و با آن‌ها آشنا هستیم. باتری‌ لیتیومی در دوربین‌ها، موبایل‌ها، گجت ها و … مورداستفاده قرار می‌گیرند. همچنین یکی از انواع باتری است که در ابزارآلات نیز به کار گرفته می‌شود.

باتری لیتیوم ازجمله آخرین باتری‌هایی است که وارد بازار شده است و در مقایسه با دیگر باتری‌ها ازجمله باتری مبتنی بر نیکل سبک‌تر بوده و به‌سرعت ظرفیت مفید خود را از دست نمی‌دهند و اگر به‌درستی مورداستفاده قرار بگیرند چند سالی عمر خواهند کرد. این باتری‌ها در آب‌وهوای سرد کارایی بالایی داشته و به‌سرعت شارژ می‌شوند.

طبق بررسی‌های انجام‌شده پس از حدود ۲۰۰ بار شارژ، باتری‌های لیتیومی حدود ۲۰ درصد از ظرفیت خود را از دست می‌دهند که در صورت استفاده درست و اصولی می‌توان ظرفیت باتری را برای مدت طولانی حفظ می شود. در غیر این صورت مجبور به تعویض باتری خواهید بود البته درصورتی‌که باتری قابل تعویض باشد.

نکاتی که در نگهداری این‌گونه باتری‌ها باید رعایت شود به شرح ذیل است:

  • قبل از اینکه برای اولین بار از باتری استفاده کنید، آن را به مدت ۱۲ ساعت شارژ کنید. این نکته‌ای است که در دفترچه راهنما اکثر ابزارآلات به آن اشاره‌شده است و بهتر است قبل از اینکه شارژ آن کاملاً تخلیه شود، آن را به برق وصل کنید.
  • اگر به مدت طولانی از باتری استفاده نکنید، ظرفیت مفید خود را از دست می‌دهد، حتی اگر گاهی مجبور به استفاده از برق شهری هستید، به شکل منظم از باتری استفاده کرده و آن را در جای مناسب نگهداری کنید.
  • اگر برای مدت طولانی از باتری استفاده نمی‌کنید، بعد از خالی شدن باتری، دستگاه را خاموش کرده و باتری را خارج کنید. باتری را در محیطی سرد و به‌دوراز گرما، رطوبت و گردوغبار قرار دهید. دقت کنید که در نزدیک اجسام فلزی و نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.
  • هرگز باتری را برای شارژ شدن و یا هر منظور دیگری در آب گرم و فریزر قرار نداده و آن را باز نکنید زیرا خطر آتش‌سوزی دارد.
  • باتری لیتیوم شارژی در صورت برخورد به زمین خراب می‌شود، پس در نگهداری و حمل آن مراقب باشید.
  • هرگز دو سر باتری لیتیوم را به هم وصل تکنید زیرا ممکن است منفجر شود.
  • باتری لیتیوم را برای مدت طولانی در دستگاه نگهداری نکنید و هرگز دو سر باتری را چرب نکنید.

زمان موردنیاز برای شارژ باتری ۳ الی ۶ ساعت است و مدت‌زمان عمر مفید باتری بین ۱ تا ۳ سال خواهد بود (۳۰۰ الی ۴۰۰ بار شارژ