یک دستگاه اینورتر جوشکاری مقداری کابل و دو عدد انبر جوش ، کلاه ایمنی و دستکش چیزهایی است که می تواند ظاهر شما را شبیه جوشکاران کند ، جوشکاری از جمله شغل های پردرآمد در ایران است که معمولا افراد شاغل در این حرفه بیکار نمی مانند

برای شروع در این مقاله با تجهیزات اولیه این حرفه آشنا می شویم:

دستگاه جوشکاری: دستگاهی است که برق ۲۴۰-۱۲۰ ولت متناوب را به برق جوشکاری که معمولاً ۷۰-۴۰ ولت برق مستقیم تبدیل میکند. این دستگاه شامل یک ترانسفورماتور بزرگ و سنگین، مدار الکتریکی کاهش ولتاژ، فن خنک کننده و قسمت تنطیم آمپر میباشد. امروزه دستگاه های جوشکاری بسیار متنوع شده است و وجود دستگاه جوشکاری سبک تحت نام اینورتر تحولی در صنعت جوشکاری محسوب می شود.

کابل جوشکاری: کابل جوشکاری شامل رشته های مسی ضخیم عایقدار است که وظیفه آنها عبور جریان بالا و ولتاژ پایین جهت جوشکاری استفاده می شود. این کابلها شامل دو عدد کابل که اصطلاحاً یکی کابل جوشکاری و دیگری کابل اتصال است.

انبر جوشکاری: انبر جوشکاری وسیله ای است که در انتهای کابل جوشکاری متصل میشود و جوشکار جهت جوشکاری آن را به دست میگیرد، انبر جوشکاري بايد مناسب شدت جريان مصرفي باشد.انبرها به گونه اي طراحي شده اند که براي حداکثر شدت جريان يا کمتر که در محدوده کاري آنست قابل استفاده باشد.شدت جريان بالاتر باعث مي شود انبر داغ شده و بسوزد.اگر انبر براي محدوده شدت جريان مورد استفاده خيلي بزرگ باشد،حمل و نقل آن مشکل بوده و باعث خستگي مفرط جوشکار مي شود.

 

انبر اتصال: انبر اتصال وسیله ای است که در انتهای کابل اتصال متصل میشود و جوشکار آن را به فلز پایه متصل میکند تا مدار الکتریکی جوشکاری یعنی عبور جریان از فلز جوشکاری ایجاد شود.

الکترود: انواع بسیاری از الکترودها با مشخصات متفاوت جهت انواع فلزها و آلیاژها وجود دارد.  مثلاً برای آهن، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و فولاد با کربن های بالا هر کدام الکترود مخصوص بخود دارند. یک الکترود شامل میله ای نازک در مرکز دارای پوششی از  عناصر مختلف است که این پوشش جهت حفظ جوش استفاده میشود به عبارتی دیگر با سوختن خود اکسیژن را میگیرد و دی اکسید کربن تولید میکند و باعث میشود که فلز جوش اکسیده نشود.

در انتها شما به یک ماسک جوشکاری برای محافظت از چشم ها و یک دستکش مخصوص جوشکاری برای محافظت از دستانتان در مقابل موادی که حین جوشکاری پاشیده می شود دارید

البته برای اینکه جوشکار حرفه ای شوید بهتر است این هنر را به صورت علمی و تجربی توامان یاد بگیرید