تابستان امسال گرمای عجیب و اذيت کننده ای دارد و همه ی ما به دنبال راهی هستیم تا باد کولر را خنک تر کنیم، اکثر مردم از کولرهای آبی استفاده می‌کنند ودر دمای خیلی بالای این فصل کولر آبی جواب گوی گرما نیست، اما راه و روش هایي هست که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم تا در روزهای خیلی گرم هم در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم و هم باد کولر را خنک کنیم.
پوشال‌ها را عوض کنید
پوشال قیمت بالایی ندارد و بهتر است هر سال عوض شود در صورتی که پوشال ها کهنه شده اند آنرا تعویض کنید یا در غیر این صورت انها رابا آب بشویید تا خاک‌هاي آن وارد فضای کولر نشود، هردو سال یک بار پوشال ها را عوض کنید. البته تعویض پوشال ها بسته به آب شهر ممکن است هر سال ضروری باشد.
موتور‌‌، قلب‌تپنده کولر
کولر یک پمپ آب و یک دینام دارد که اولی، فرایند گردش آب و دومی عمل گردش هوا را انجام می دهد. این موتور‌ها هرقدر سالم‌تر باشند، کولر عملکرد بهینه‌تری خواهد داشت و انرژی کمتری را هم مصرف خواهد کرد. در زمان بازدید از این 2 موتور، ابتدا باید گرد و غبارشان را گرفت و بعد آنها را روغن‌کاری کرد. موتور کولر، 2 قطعه یاتاقان دارد که باید حتماً روغن‌کاری شوند.
پیش از روشن‌کردن کولر نیز باید ابتدا پروانه رابا دست چند دور بچرخانید تا روان شود. توصیه شده که یک دینام نباید بیشتر از 7 ساعت بی‌وقفه کار کند. این موتور به همراه پمپ آب، در خطر سوختن بر اثر کارکرد زیاد قراردارند. پس به موتورهایی که دارند بی‌توقف میچرخند هم فکر کنید.

 

سایه بانی برای کولر
بدنه فلزی کولر در تابش مستقیم آفتاب، گاهی چنان داغ می شود که حتی لمس کردنش هم غیرممکن است. انتظار باد خنک از کولری با این شرایط، چندان منطقی نیست. بهترین راه حل این است که سایه‌بانی برای کولر تعبیه کنید تا خنک بماند . درضمن مصرف انرژی کولر با سایه‌بان هم پایین می آید.
ایجاد سایه‌بان برای کولر به گونه‌اي که از تابش مستقیم آفتاب به دور باشد به کارایی آن بسیار کمک خواهد کرد. چهار پایه‌ي کولر را مستقیما روی سطح آسفالت یا ایزوگام قرار ندهید و زیر پایه‌هاي آن سنگ بگذارید تا در سطح آسفالت فرو نرود.

شست‌وشو مهم است
پیش از روشن کردن کولر، بد نیست از محکم بودن پیچ و مهره‌هایي که به چشم می آیند، مطمئن شوید. بعد از آچارکشی، به سراغ کف کولر بروید و حتماً آنرا بشویید. شست‌وشوی کف کولر باید با فرچه پلاستیکی انجام شود تا به رنگ آن آسیبی نرسد. اگر قسمتی از رنگ کف کولر از بین رفته بود، بی‌تردید به‌زودی زنگ می زند و ممکن است تا یکسال بعد بپوسد.

دراین مواقع، یک ظرف قیر ایزوله که یک نوع قیر آماده و سرد است، از رنگ فروشی تهیه کنید و آن رابا قلمو بر کف کولر پخش کنید. نگذارید نقطه‌اي از چشمتان دور بماند، هرجا خاک نشسته، بشویید. چون این خاک‌ها یا گل میشود و توی کولر می ماند و یا همراه با باد خنک، وارد ریه‌هاي خودتان میشود.

بادی که هدر می رود
کولر ممکن است پس از چند سال، اندکی جابجا شود. این‌جابه‌جایی طبق معمول به‌دلیل تکان‌هایي که موتور کولر به بدنه آن می دهد، ایجاد میشود. هم راستا نبودن خروجی کولر با دهانه کانال، باد خنک را هدر میدهد، بنابر این یکی از مهمترین نکاتی که حین سرویس کولر باید در نظر داشت.

هم‌راستابودن خروجی و دهانه کانال است که با یک پارچه ضد‌آب و ضخیم مثل برزنت، پشتیبانی می شود. پارچه‌هاي برزنتی هم به‌تدریج آسیب می بینند و ممکن است در گوشه و کنارشان، درزهایی پدید بیاید. حتماً‌ دقت کنید که چنین درزهایی وجود نداشته باشد و باد خنکی که کولر به هزار زحمت تولید کرده، به هدر نرود.
کولر با بهره وری بیشتر
هرچه کانال کولر کوتاه‌تر باشد، بهره‌وری آن افزایش مییابد و مصرف انرژی کمتر می شود. بر این اساس منطقی به‌نظرمی‌رسد که در آپارتمان‌هاي چند طبقه، گاهی کولر‌ها از پشت بام، به داخل تراس‌ها نقل مکان کنند. شیلنگ آب کولر‌ها اگر از نوع نا مرغوب باشد، در آفتاب خشک شده و احتمالا بعد از یکسال مصرف، آماده پاره شدن است. پس بهتر است شیلنگ آب کولر را هم عوض کنید و نوع مرغوب‌تر آنرا بخرید که به شیلنگ یخچالی مشهور است.

و در نهایت قبل از روشن نمودن موتور در اول فصل پارچه بزرگی را خیس کرده و آنرا مقابل دریچه هوا قرار دهید تا از ورود گرد و خاک به درون اتاق جلوگیري به عمل آید. برای تهویه بهتر، واترپمپ رابه مدت 10 دقیقه روشن نمایید تا پوشال ها خوب خیس شود سپس موتور کولر را روشن کنید.