دستگاه پرچ عملکردخیلی ساده ای دارند و میتوانند در ببیش تر موارد در منزل به کمک شما بیایند . دستگاه پرچ نیاز به میخ های مخصوصی دارد که به آن در اصطلاح میخ پرچ میگویند . میخ پرچ ها در سایزهای مختلف در بازار یافت میشوند و خیلی راحت قابل تهیه می باشند. به طور کل جهت اتصال دو ورق آهن به یکدیگر میتوانید از پرچ استفاده شود .
دستگاه پرچ معمولاً ۳ یا ۴ سایز میخ را میتوانند پرچ کنند که عموماً این سایز ها ۳ و ۵ و ۷ میباشند.
سر میخ پرچ داخل محل اتصال وارد میشود و انتهای میخ داخل دهانه انبر قرار میگیرد (محل اتصال باید از قبل سوراخ شده باشد)، با فشار دادن دسته انبر ته میخ که داخل انبر قرار گرفته بود به سمت داخل انبر کشیده میشود، به همین خاطر سر دیگر میخ جمع میشود، و دو قطعه را تا جایی که امکان داشته باشد به هم میچسباند. روی میخ پرچ یک نقطه ضعیف وجود دارد دارد، وقتی که دو قطعه به هم متصل شدند میخ از این ناحیه میشکند و انتهای آن که داخل انبر قرار گرفته بود جدا میشود.
انبر پرچ در مدل‌های مختلفی تولید میشود.

انبر پرچ ساده

مدل معمول انبر پرچ که با یک دست با آن کار میکنند.
بعضی مدل‌های این انبر سری‌های بلند‌تری دارند که برای کار کردن در فضاهای باریک و بلند که انبر‌های معمولی وارد نمیشوند مناسب است.

 

مدل دسته بلند یا دو دسته انبر پرچ

برای نصب پرچ‌های بزرگ‌تر و قوی‌تر که احتیاج به نیروی بیشتری دارد استفاده میشود. کاربرد دیگر آن جاهایی است که انبر معمولی به آن نمیرسد، ولی این وسیله به خاطر طول بلندش دسترسی را امکان پذیر میکند. برای کار با این ابزار باید با هر دو دست آن را نگه داشت که همین مسئله کمک میکند نیروی بیشتری به میخ وارد بشود.

انبر پرچ آکاردئونی

به جای دو دسته، یک دسته آکاردئونی دارد که طول آن تغییر میکند و باز و بسته میشود. برای پرچ زدن با آن باید ابتدا دسته را تا جایی که ممکن است باز کرد و انتهای میخ را داخل سری انبر قرار داد. سپس برای زدن میخ پرچ باید دسته آکاردئونی را بست. اگر با یک بار بستن دسته، میخ وصل نشد، و انتهای آن بیرون نیامد باید مجدد دسته را باز کرد و دوباره فشار داد تا بسته بشود.

 

نکات انتخاب دستگاه پرچ مناسب

-دسته دستگاه باید خوش دست و محکم باشد تا بتواند تمام نیروی وارده از سمت شما را تحمل نماید
-فنر پرج باید خیلی قوی باشد تا هنگام باز شدن میخ را بیرون پرت کند
-کیفیت ماتریس پرچ ( محل ورود میخ ) باید بالا باشد . از لحاظ پلیسه حتماً آن را بررسی نمایید
-هر قدردسته پرچ بلند تر باشد کار کردن با آن راحت تر می باشد.