یکی از مهم ترین مراحل طراحی وساخت مبلمان چوبی مد نظر گرفتن اتصال آن است.اتصالات چوبی از زمان قدیم تا به امروز مورد توجه تولیدکنندگان سازه های چوبی بوده است. که آنها دلیل علمی برای استفاده از اتصال چوبی و فلزی دارند
با پیشرفت تکنولوژِی در طراحی و ساخت ابزار چندی است شاهد نوآوری در ایجاد اتصال چوبی بوده ایم که در بازار ایران به نام فرز بیسکویتی یا اتصال زن بیسکویتی نامیده می شود.


بیسکوئیت زن چیست ؟
بیسکوئیت زن یک ابزار نجاری است که برای پیوستن دو قطعه چوب به یکدیگر استفاده میشود .

بیسکوئیت زن از یک تیغه دایره ای کوچک برای برش به شکل هلال در دو طرفه مخالف چوب استفاده میکند .

بیسکوئیت چوبی بیضی شکل ، بسیار خشک و فشرده ( مثل فیبر ) میباشد . بیسکوئیت بلافاصله در شکاف قرار داده میشود و دو تخته را به سختی به هم متصل میکند .
دستگاه بیسکوئیت زن در سال ۱۹۵۶ در سوئیس توسط هرمان استینر اختراع شد .

استینر فروشگاه نجاری خود را در سال ۱۹۴۴ باز کرد و در اواسط دهه ۱۹۵۰ ، در حالی که به دنبال ابزار ساده برای پیوستن به تخته نان که اخیرا معرفی شده بود ، سیستم پیوست لامِلو را اختراع کرد .

اولین اره گرد بر و اولین دستگاه بیسکوئیت زن ثابت در سال ۱۹۵۶ اختراع شد .

 

قسمت های مختلف ابزاراتصال زن بیسکویتی

این ابزار دارای قسمت های مختلفی می باشد
پیچ تنظیم عمق های مختلف شیارزنی-صفحه دستگاه که حرکت و چرخش دستگاه را راحت می کند-تنظیم کننده زاویه شیار زنی45 تا 135 درجه-پایه محکم کننده جهت تنظیم عمق شیار زنی

 

نگهداری ماشین اتصال زن بیسکویتی:

1.تیغه ماشین در صورت کند شدن باید سریع عوض شود. 2.در صورت هرز شدن پیچ ها و مهره ها بر اثر لرزش باید آنها را تعویض کرد.این دستگاه مکانیسم ساده ای دارد و به تعمیرات زیادی احتیاج ندارد.