نحوه کارکرد آچار بکس و بکس جغجغه‌ای
یک دسته هندل – بکس جغجغه‌ای – بوسیله یک رابط درایو چهارگوش درون یک سر انتهایی بکس جای می‌گیرد. انتهای دیگر بکس بر روی پیچ بسته می‌شود. ساز و کار بکس جغجغه‌ای به گونه‌ای است که وقتی دسته آن در جهت عقربه‌های ساعت چرخانده می‌شود، دسته آن درگیر شده و پیچ را محکم می‌کند؛ اما وقتی آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخانید، دسته به آزادی می چرخد. با ایجاد یک تغییر در بکس جغجغه‌ای، می‌توان عملکرد آن را نیز تغییر داد تا بدین ترتیب با استفاده از این ابزار بتوان پیچ ها را شل کرد.

بکس جغجغه‌ای و آچار بکس در مقایسه با سایر آچارها
عملکرد بکس‌ جغجغه‌ای و آچار بکس‌ دقیقاً مشابه عملکرد یک آچار معمولی است: کارکرد هر سه ابزار باز و بسته کردن پیچ‌هاست. اما با این حال برخی از کارها صرفاً با دو ابزار بکس‌های جغجغه‌ای و آچار بکس‌ به خوبی قابل انجام است. ترکیب بکس‌ جغجغه‌ای و بکس‌ ( که گاهی اوقات به آن آچار بکس گفته می‌شود) به کاربر این امکان را می‌دهد تا یک پیچ و یا مهره را بدون تغییر محل ابزار بر روی بست مورد نظر بپیچاند – چنین امکانی زمانی ضروری خواهد بود که فضای کافی برای چرخش آچار به صورت یک دور کامل وجود ندارد. در چنین شرایطی استفاده از دو ابزار فوق انجام کار را سریع‌تر می‌کند. علاوه بر این، از آنجایی که آچار بکس به طور کامل در اطراف بست مورد نظر قرار گرفته و محکم می‌شود، احتمال آنکه همچون برخی از انواع آچارها در حین کار دچار لغزش شود، بسیار کمتر خواهد بود.

انواع بکس جغجغه‌ای، آچار بکس، و لوازم جانبی

بکس جغجغه‌ای
بکس جغجغه‌ای در اندازه‌ درایوهای مختلف در دسترس قرار دارد – درایو 1/4 اینچی، 1/2 اینچی، و 3/8 اینچی – تا به این ترتیب قادر باشد بر روی بکس‌هایی با اندازه مختلف عمل کند.
بکس جغجغه‌ای اغلب با یک درایو دنده‌ای کار می‌کند – درایوهایی که تعداد دندانه‌های آن‌ها بیشتر است به کاربر این امکان را می‌دهد تا با یک حرکت چرخشی کمتر ابزار را به راه بیندازد، و این امکان زمانی کاربرد دارد که فضای کمی برای حرکت دسته وجود داشته باشد.
بکس جغجغه‌ای مدل‌ بدون دنده‌ای که با یک رولبرینگ کار می‌کنند نسبت به مدل‌های درایو دنده‌ای در هنگام چرخاندن پیچ و بست‌ها به حرکت کمتری نیاز دارد.
بسیاری از بکس‌های جغجغه‌ای به یک قفل مجهز هستند تا مانع از سقوط و یا چسبیدن بکس بر روی بست و یا پیچ مورد نظر گردد – یک دکمه باز شدن سریع نیز در این ابزارها وجود دارد که قفل با آن باز می‌شود.
بکس‌های جغجغه‌ای مفصل‌دار و یا لقلقه ای به کاربر این امکان را می‌دهد تا زاویه دسته را به گونه‌ای تنظیم کند که بتواند از آن در مناطق تنگ و کم‌جا نیز استفاده کند.

بکس
بکس تکی به بکس جغجغه‌ای متصل می‌شود تا از این طریق پیچ و مهره‌ها را شل و سفت کند.
همچنین بکس با آچارهای گشتاور و دسته بکس نیز کار می‌کند.
بکس در اندازه‌های استاندارد (SAE) و متریک در دسترس است – برای تشخیص بهتر، بعضی از این آچارها را با رنگ‌های مختلف مشخص کرده‌اند تا کاربر بتواند به راحتی و به سرعت دو نوع آچار را از یکدیگر تمیز دهد.
بکس با بکس جغجغه‌ای 1/4 اینچی، یا 1/2 اینچی، و یا 3/4 اینجی جور می‌شود –بکس‌های کوچکتر با پیچ و بست‌های کوچکتر متناسب است این در حالی است که بست‌های بزرگتر معمولاً به آچار بکس‌هایی با اندازه درایو بزرگتر نیاز دارند.
بکس‌های کوتاه مناسب فضاهایی است که بالاتر از سر بست و یا پیچ تنها فاصله کمی وجود دارد.
بکس‌های بلند امکان دسترسی کاربر به مهره‌های بلندتر و دندانه‌دارتر را فراهم می‌کند. این بکس‌ها همچنین امکان دسترسی به بست‌ها و پیچ‌های تو رفته را نیز برای کاربر فراهم می‌کند.
بکس‌های 6 پر و بکس‌های 12 پر با طیف گسترده‌ای از سر بست‌ها و پیچ‌ها همخوانی دارند. آچار بکس‌های همه‌کاره حتی با انواع بیشتری از بست‌ها از جمله بست هزارخار، ستاره‌ای، و مربعی نیز کار می‌کند.
بکس‌های فلکس یا انعطاف‌پذیر دارای یک اتصال داخلی هستند که به کاربر اجازه می‌دهد از دسته آچار بکس در زاویه‌های مختلف استفاده کند، این ویژگی در فضاهای تنگ و کم‌جا بسیار ضروری است.

نوک پیچ گوشتی بکسی
نوک پیچ گوشتی بکسی در باز و بسته کردن پیچ‌‌هایی همچون پیچ سر تخت، فیلیپس، پیچ‌های شش گوش و یا ستاره‌ای کاربرد دارد.
این سَری‌ها در مجموعه‌های بکس‌های استاندارد در دسترس افراد قرار داده شده است.

 

بکس شمع
این ابزار دارای یک بکس بلند است که برای استفاده بر روی بدنه شمع خودرو (spark plug) کاربرد دارد.
این وسیله با یک واشر لاستیکی (rubber insert) همراه است که از این طریق شمع خودرو را گرفته تا کاربر بتواند به محض شل شدن، آن را بیرون بکشد.

 

بکس فشار قوی
بکس فشار قوی برای کار با آچار بکس بادی و آچار بکس برقی طراحی شده است.
بکس قشار قوی از ماده‌ای ساخته شده است که قادر است بدون آنکه دچار شکستگی شود، به سطح مورد نظر ضربه وارد کند.
رنگ‌های تیره‌تر، آن‌ها را از بکس‌های استاندارد و کرومی قابل تشخیص می‌سازد.
بکس فشار قوی معمولاً نسبت به یک بکس استاندارد از دیواره ضخیم‌تری برخوردار است.
این ابزار در دو مدل کوتاه و بلند در بازار وجود دارد.

 

تبدیل بکس
تبدیل بکسی به کاربر این امکان را می‌دهد تا یک بکس را با دسته یک بکس جغجغه‌ای در اندازه درایو (دنده)‌های مختلف، تناسب دهد.
تبدیل 6 پر قادر است یک بکس چهارگوش را با درایورهای ضربه‌ای شش دنده (شش درایو) و یا درایورها/ مته‌ها تناسب ‌دهد.
تبدیل لقلقه‌ای(یونیورسال)
تبدیل لقلقه‌ای یک اتصال خم‌شو است که آچار بکس را به یک بکس جغجغه‌ای متصل می‌کند، این ابزار به کاربر این امکان را می‌دهد تا بسته به پیچ مورد نظر از بکس جغجغه‌ای در زوایای مختلف استفاده کند.
این ابزار انعطاف‌پذیری قابل توجهی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا در هنگام کار با آن بتواند در شرایطی که فضای کافی برای چرخش یک بکس جغجغه‌ای استاندارد و آچار بکس به سمت جلو و عقب وجود ندارد، اقدام به چرخش پیچ‌ها بنماید.

 

رابط بکس/ بکس جغجغه‌ای
این رابط میان یک آچار بکس و یک بکس جغجغه‌ای قرار گرفته و این دو ابزار را به یکدیگر اتصال می‌دهد تا از این طریق فضای دسترسی بکس را افزیش داده و پیچ‌های تو رفته را نیز به راحتی بچرخاند.
این رابط‌ها در اندازه‌های مختلفی طراحی و ساخته شده‌اند.
امکان قفل شدن این رابط‌ها به ابزار از افتادن بکس و یا چسبیدن آن به پیچ جلوگیری می‌کند.
این ابزار که به انتهای آچار بکس متصل می‌شود از امکان امکان تاب خوردن برخوردار است؛ به این ترتیب به کاربر این امکان را می‌دهد تا بسته به پیچ مورد نظر دسته بکس جغجغه‌ای را چند درجه بچرخاند و زاویه کار بهتری را برای ابزار خود فراهم سازد.
به منظور برای شل و سفت کردن دسته، برخی از ابزارهای اضافی از یک الگوی برجسته‌ و یا هاشوردار برخوردار شده‌اند.

ترکمتر
این ابزار به پیچش آچارهای بکس‌ کمک می‌کند تا از این طریق پیچ و مهره‌ها محکم شوند.
این ابزار قادر است بر روی مقدار مشخصی از گشتاور ( نیروی چرخشی) تنظیم شود و پیچ را در آن نقطه محکم ‌کند.
ترکمتر از محکم کردن بیش از حد پیچ و بست‌ها جلوگیری می‌کند.
مدل‌های مختلف ترکمتر از طیف گشتاور مختلفی برخوردارند.
ترکمتر‌های الکترونیکی ( برقی) نیز در دسترس افراد قرار دارند.

 

مجموعه جعبه بکس و ابزارهای مکانیکی
در مجموعه‌ آچارهای بکس و بکس‌جغجغه‌ای، چندین بکس‌ جغجغه‌ای و آچار بکس در اندازه‌های مختلف وجود دارد.
مجموعه‌های ابزارهای مکانیکی اغلب از مجموعه بکس‌ها و بکس‌های جغجغه‌ای و نیز ابزارهای دیگری همچون آچارها و انبردست‌ها تشکیل شده است.
کوچکترین مجموعه آچارهایی که از این نوع در بازار موجود است، 11 قطعه‌ای و بزرگترین آن بیش از 300 قطعه را در بر می‌گیرد.