امروزه انواع مختلفی از چسب‌های صنعتی وجود دارند که در ساختمان‌ها و صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. همه آن‌ها چند چیز مشترک دارند و مهم‌تر اینکه این چسب‌ها به‌منظور کاهش مقدار هزینه و زمان، طراحی و توسعه‌یافته‌اند. شرکت‌ها پول زیادی را برای توسعه مؤثر و کارآمد چسب‌های صنعتی می‌پردازند، بنابراین به نظر می‌رسد که هم برای کاربر و هم برای تولیدکننده موقعیت برد برد ایجاد می‌شود

انواع مختلف چسب‌های صنعتی بر اساس ترکیب و یا خواص آن‌ها طبقه‌بندی می‌شوند. برای روند خشک شدن محصول از روش‌های مختلفی چون فرایند شیمیایی یا نور ماورا بنفش استفاده می‌شود.

در این مقاله به اختصار به معرفی چسب سیلیکونی و کاربردهای آن می پردازیم

چسب سیلیکونی و کاربرد آن

چسب سیلیکونی حاوی ‌اتم های سیلیکون و اکسیژن است که وجود این اتم‌ها موجب مقاوم شدن آن‌ها در محلول آب می‌شود. به علت ثبات چسب سیلیکونی ازنظر شیمیایی و گرمایشی می‌توان از آن‌ها در بسیاری از مناطق استفاده کرد. چسب سیلیکونی برخلاف بسیاری از دیگر چسب‌ها در برابر هوای محیط و رطوبت مقاوم هستند.

این نوع از چسب‌ها می‌توانند برای بسیاری از سطوح فرموله شده مورداستفاده قرار گیرند و همچنین می‌توانند با حلال‌های آلی و مواد شیمیایی اسیدی سازگار باشند. چسب سیلیکونی به دلیل توانایی مقاومت در برابر هوای گرم و سرد، یک انتخاب عالی برای بسیاری از کاربردها می‌باشد.

شایع‌ترین و محبوب‌ترین استفاده از چسب سیلیکونی در پروژه‌های خانگی و برای پر کردن ترک‌ها و شکاف‌ها است. یک نمونه از چسب‌های سیلیکونی، چسب کاشی است که یک درزگیر عالی بوده و در برابر آب مقاوم می‌باشد. چسب کاشی بسیار انعطاف‌پذیر و بادوام بوده و دارای خواص قوی اتصال است و می‌تواند برای چسباندن انواع کاشی و سرامیک مورداستفاده قرار گیرد.

چسب سیلیکونی اغلب در آب‌بندی شیشه در آکواریوم استفاده می‌شود و به این دلیل بیشتر بانام چسب آکواریوم شناخته‌شده است. از دیگر کاربردهای چسب آکواریوم در سرویس‌های بهداشتی و حمام است که برای چسباندن و تثبیت آینه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. همچنین از چسب آکواریوم برای پوشش ترک و درزهای حاشیه سینک ظرف‌شویی، وان حمام و بندکشی و آب‌بندی کاشی استفاده می‌شود.

 

از چسب سیلیکونی می‌توان در شرایط شدید آب و هوایی ازجمله نور مستقیم، بارش باران، باد و یا سرمای شدید استفاده کرد، بنابراین برای پر کردن شکاف و درز پنجره‌ها و درب منازل نیز بسیار مناسب می‌باشد. یکی دیگر از کاربردهای این چسب صنعتی در صنایع اتومبیل‌ سازی می‌باشد. مقاومت آن در برابر درجه حرارت شدید موجب شده تا به یک عامل اتصال‌دهنده و یا درزگیر ایده آل برای تولید کالاهای بادوام تبدیل شود. مهم‌ترین استفاده چسب سیلیکونی در صنعت خودروسازی برای حفاظت از واشر در برابر فشار و دمای بالای موتور خودرو است. به‌غیراز صنایع خودروسازی از چسب سیلیکونی در تولید وسایل الکترونیکی و برای اتصال کابل‌ها و سنسورهای دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌شود.
یکی از نکات مهم در زمان استفاده از این نوع چسب صنعتی، مدت‌زمان خشک شدن آن می‌باشد. قبل از استفاده بهتر است محل موردنظر را به‌خوبی پاک‌کرده تا هیچ‌گونه گردوغبار و یا رطوبتی در آن محل باقی نماند. مدت‌زمان خشک شدن چسب آکواریوم به دما و رطوبت محل موردنظر وابسته است. درجه حرارت باید بین 5 تا 38 درجه سانتی‌گراد باشد و به رطوبتی بین 5 تا 95 درصد نیاز دارد. مدت‌زمان خشک شدن چسب آکواریوم بسته به ترکیبات و ضخامت اجرا، از 8 تا 24 ساعت زمان می‌برد. اگر از این چسب برای آب‌بندی استفاده می‌کنید معمولاً روند خشک شدن آن 2 تا 3 روز زمان خواهد برد.