قلاویز و حدیده

قلاویز و حدیده برای هر ماشینکاری بسیار مفید است. این ابزارها در صنایع تولید مصنوعات فلزی، خودروسازی، ساخت و ساز صنعتی و حتی تعمیرات ناوگان حمل و نقل و غیره کاربرد دارد
اساسا این دو ابزار امکان ایجاد رزوه پیچ توسط کاربر را میسر می کند. یک قلاویز در قطعه ماده ایجاد رزوه مارپیچ می کند، در حالی که حدیده روی قطعه نر این کار را انجام می دهد. به عنوان مثال اگر شما پیچ و مهره را در نظر بگیرید، در ماشینکاری از قلاویز برای ایجاد رزوه در جداره داخلی مهره و از حدیده برای ایجاد رزوه روی سطح خارجی پیچ استفاده می شود.

نمونه ابتدایی قلاویز، نوع دستی آن می باشد. استفاده از این ابزار به زمان و نیروی زیادی احتیاج دارد.

در ابتدا باید توسط دریل سوراخ مناسب سایز قلاویز در قطعه فلز ایجاد شود. سپس قلاویز دستی را در داخل سوراخ قرار داده و نیم دور ( ۱۸۰ درجه ) آن را در جهت ایجاد رزوه چرخانده و سپس ۴/۱ دور در جهت عکس می چرخانیم و این دو مرحله تکرار می شود تا کار به اتمام برسد.
واضح است که ترجیح داده می شود از قلاویز برقی استفاده شود، چرا که سختی کار را به دوش کشیده و مته ها را از شکستن حفظ می کند.

 تعمیر رزوه

ابزار دیگری نیز وجود دارد که ممکن است با قلاویز و حدیده اشتباه گرفته شود. از این ابزار برای تعمیر رزوه استفاده می شود، در صورتیکه از قلاویز و حدیده فقط برای ایجاد شیار روی سطح فلز و تولید رزوه نو استفاده می شود. ابزار تعمیر رزوه، رزوه ها را صاف و یا اصلاح می کند.
این ابزار بیشتر شبیه پیچ و مهره می باشد، با این تفاوت که در رزوه های آنها شکاف های وجود دارد. این شکاف ها به اندازه شکاف هایی که روی قلاویز و حدیده دیده می شوند، بارز نیستند. علاوه براین در کیت تعمیر، سوهان های رزوه نیز وجود دارد که گام شیارهای آنها متفاوت است. با این سوهان ها شما می توانید رزوه های روی پیچ را با سوهان کاری و یا اره کاری تعمیر نمایید. فقط باید دقت کنید که شیارهای سوهان کاملا با شیارهای پیچ موازی باشد.