اگر تصمیم گرفته اید که دیوار منزل تان را خودتان رنگ کنید تما به این پرسش مواجه شده اید که غلطک برای این کار مناسب تر است یا قلم مو؟ برای جواب دادن به این سوال بهتر است که این مقاله را مطالعه کنید تا باتوجه به نیاز خود بهتر بتوانید ابزارتان را تهیه کنید

مزایا و معایب قلم مو
از آن جا كه برای رنگ آمیزی سطوح مختلف قلم موهای متنوع و گوناگونی به لحاظ اندازه، فرم، ضخامت و جنس موهای آن ها وجود دارند، لذا عامل تعیین كننده انتخاب نوع قلم مو و مناسب ترین آن ها به نوع رنگ تهیه شده و هم چنین میزان وسعت سطح بستگی دارد. به این معنا كه قلم موهای مورد استفاده برای رنگ پلاستیك برای رنگ روغن به كار نمیروند و هم چنین از قلم موهای كوچك برای رنگ آمیزی سطوح وسیع نمی توان استفاده كرد. از جمله معایب كاربرد قلم مو به مهارت مورد نیاز كاربر میتوان اشاره كرد. در واقع برای به كارگیری قلم مو شخص میبایست از تبحر كافی بهره مند باشد زیرا در غیر این صورت با سطحی راه راه حاصل از رد قلم مو و یا شره های رنگ مواجه می شود. مهم ترین مزیت آن این است كه با توجه به تنوع موجود در تولید آن، پوشش اغلب سطوح حتی ناصاف و با برجستگی ها و فرو رفتگی های مختلف امكان پذیر است مگر آن كه محدودیت فضایی فرو رفتگی از مانور حركتی قلم مو و دست جلوگیری كند كه در چنین شرایطی اصراری بر به كارگیری قلم مو نبوده بلكه می بایست از ابزار دیگری استفاده كرد.

غلطک يا همان رولر ابزاری برای رنگ آمیزی است که مانند قلم مو در سایز ها و جنس های مختلف تولید می شود. پیشرفت های اخیر در صنایع ساختمان و تکنولوژی های بروز دنیا سبب شده است که شاهد تغییراتی در جهت راحتی کار نقاشان باشیم. یکی از این تغییرات استفاده از غلطک های مخصوص برای رنگ آمیزی است که جایگزین مناسبی برای قلموی سنتی می باشد.

 

مزایا غلطک:
سطحی با طرح «پوست پرتقالی--به اصطلاح» و یکنواخت که مورد توجه بسیاری از معماران قرار گرفته است.
مصرف متعادل رنگ
سرعت عمل بالا
بالا بردن ضخامت رنگ اعمال شده
ضخامت رنگی که به وسیله ی غلطک ایجاد می شود باعث بالا رفتن طول عمر ،کیفیت و مقاومت رنگ می شود.

معمولاً از غلطک برای رنگ آمیزی سطوح صاف استفاده می شود و از قلمو هم برای سطوح صاف و هم برای رنگ آمیزی گوشه ها و کنج ها استفاده می شود.

معایب غلطک:
مهم ترین عیب آن این است كه برای پوشش رنگی سطوح دیوارها و سقف یك فضا از غلتك به عنوان تنها ابزار رنگ آمیزی نمیتوان استفاده كرد بلكه برای تكمیل رنگ گوشه ها، زوایا، محل برخورد دو سطح دیوار و سقف با یكدیگر و قسمت های فرورفته و برجسته و غیره قلم موی مناسب مورد نیاز است.