سریع‌ترین و آسان ترین راه چیدن چمن و علف‌ های هرز و وجین زنی یا حتی درو یونجه استفاده از دستگاه علفتراش است.

از سوی دیگر، دستگاه حاشیه‌زن ( علف زن ) محدودیت‌های یک دستگاه چمن‌زن را ندارد، می‌تواند تمام علف‌ها و چمن‌های کناره جداول و کناره تنه درختان و داخل جوی ها را به خوبی بچیند؛ اگر چه کیسه یا سبدی برای جمع کردن چمن به طور هم‌زمان ندارد.

مساحت زمینی که قصد اجرای عملیات را در آن دارید و همین‌طور حجم و نوع علفی که باید چیده شود نقش مهمی در انتخاب دستگاه علفزن شما بازی می‌کند. تنوع دستگاه در بازار سبب شده تا دسته‌بندی کاری شامل سبک کار، سنگین کار و چند منظوره برای دستگاه‌های علف‌تراش به وجود آید.

کدام مدل علفزن مناسب شرایط کاری من است؟
قبل از این که دستگاه علفزن را انتخاب کنید، معین کنید که دستگاه را برای چه کاری نیاز دارید. اگر مساحت کاری بالایی دارید، در محیط کار فنس، موانع سخت و محل‌هایی با دسترسی مشکل دارید و یا اپراتور حرفه‌ای هستید، بدون شک یک دستگاه علفتراش دوشی ۴۳ یا ۵۲ سی سی یا ۶۴ سی سی با شافت مستقیم بهترین انتخاب شماست. اگر دستگاه را برای مصارف خانگی نیاز دارید توصیه می‌کنیم یک دستگاه علفزن دوشی با شافت مستقیم یا خمیده بسته به راحتی خودتان تهیه کنید زیرا کار کردن با آن ساده‌تر است.

علف تراش کوله پشتی نیز برای انجام علف تراشی و حاشیه زنی و درو یونجه به کار می رود .
هر کدام از آن دو نوع محاسن و معایبی دارند , به عنوان مثال استفاده از علف تراش های کوله پشتی راحت تر است و خستگی کمترری را ایجاد می کند , ولی عیب آن کاهش کنترل دستی خرطومی ان است و فرسایش فنر کابل خرطومی آن به مراتب بیشتر از خوردگی شفت علف تراش دوشی است .

علفزن شافت مستقیم برای علفزنی در نقاطی که دسترسی آسان ندارند مانند مجاور دیوارها، زیر درختان و داخل جوی های آب و کناره زمین‌های فنس کشیده شده مناسب است. این نوع شافت فاصله بیشتری بین اپراتور و زمین ایجاد می‌کند و اپراتور کمتر در معرض برخورد با اجسام سخت و بقایای تراشیده شده قرار می‌گیرد. 


انواع مختلف علف تراش ها قابلیت نصب ابزار های مختلفی را دارند , از جمله : تیغه های فلزی ( دو پره – ۳ پره – ۴ پره -)

تیغه های الماسه درو گری : ( تیغه الماسه ۳۲ پره – تیغه الماسه ۴۰ پره – تیغه الماسه ۶۰ پره – تیغه الماسه ۸۰ پره برای برش و درو انواع علف های قطور و شاخچه ها )
هد سر شاخه‌زن اره زنجیری : برای هرس شاخه های درختان در ارتفاع ،

هد نخ نایلونی گرد و چهار گوش : برای چیدن چمن و پاک سازی علف های هرز ،

هد نخی نایلونی اره ای : برای از بین بردن انواع علفهای نازک و خشبی شده ،

کولتیواتور قابل نصب بر روی علفتراش : جهت شخم دور درختان و کناره دیوار ها و داخل ردیف های کشت شده.

تیغه الماسه جهت برش و درو یونجه و علف های قطور و برش شاخچه های خود رو سطح خاک به کار می رود .

با انتخاب یک دستگاه چند منظوره قوی و خرید بخشی یا تمامی از الحاقی های آن ،یک دستگاه برای انجام عملیات‌های مختلف در اختیار دارید. و این به معنی توان و تسلط شما در انجام کارهای مختلف است. از سوی دیگر در زمان و هزینه نیز صرفه جویی می‌کنید.

سطح کار وسیع، علف پر تراکم و کار سنگین حرفه‌‎ای

اگر تراکم بوته و علف خیلی زیاد باشد به جای هد نخ می‌توانید از تیغه علفتراش استفاده نمایید. دستگاه‌های علفتراش‌ موتورهای بزرگ تری در مقایسه با حاشیه‌زن‌ها دارند. شافت مستقیم دوام بیشتری در کار دارد و استفاده از فرمان دو چرخه‌ای راحتی و قدرت مانور بهتری را فراهم می‌کند. برای علفزنی در سطح وسیع و در بین علف پر تراکم و بلند دستگاه علفتراش را انتخاب کنید. تفاوت اصلی دستگاه علفتراش با دستگاه حاشیه‌زن نیز همین است.

دستگاه علفتراش یا دستگاه حاشیه زن

دستگاه‌های حاشیه‌زن و علف‌تراش ساختار یکسانی دارند. حاشیه‎‌ها و کناره‌ها محدودیت کاری دارند و مرتب کردن آن‌ها با دستگاه چمن‌زن ممکن نیست، در این شرایط باید از دستگاه حاشیه‌زن استفاده نمایید. مرتب کردن علف‌های کناره جدول‌ها، درخت‌ها نیاز به دستگاه علفزن با توان بالا ندارد، بنابراین دستگاه حاشیه‌زن معمولا برقی و یا موتوری با حجم موتور ۲۶CC هستند. برای کارهای سنگین، کوتاه کردن علف و چمن و برداشت یونجه حاشیه‌زن کارایی ندارد، بنابراین باید از علفزن با توان بالا و یا حجم موتور ۳۳CC – 43 CC تا ۵۲CC و ۶۲ سی سی استفاده می‌شود و به نام علفتراش یا داس موتوری نیز معروف هستند.