با آغاز سرما و روشن کردن شوفازها ممکن است مشاهده کنیم که رادیاتورها یکنواخت گرم نمیشوند قسمت پایین آن گرم شده و اما قسمت بالای آن هنوز سرد می‌باشد. این مشکل بسیار رایج بوده و به آسانی قابل حل است. در این شرایط هواگیری شوفاژ باید انجام گیرد.علت این مشکل وجود هوا در مسیر آب گرم رادیاتور می باشد که مانع از به جریان افتادن مناسب آب به داخل آن می‌شود. برای رفع این مشکل باید رادیاتور ها را یک به یک هواگیری کنیم و مسیر جریان آب گرم را از هوا تخلیه کرده

مرحله اول: بررسی شوفاژ

اگر شوفاژی دارای هوای سرد محبوس شده باشد، نیاز به هواگیری دارد. در این شرایط وقتی سیستم گرمایشروشن میشود، تمام یا بخشی از شوفاژ سرد می ماند. متاسفانه سرد بودن شوفاژ می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد؛ پس لازم است قبل از اقدام به هواگیری موارد ذکر شده در لیست پایین را چک کنید. اگر هیچ یک از مشکلات زیر وجود نداشته باشد، با یک هواگیری ساده مشکل شوفاژ حل خواهد شد. هنگام چک کردن گرمای شوفاژ مراقب دست خود باشید؛ زیرا ممکن است دمای بالایی داشته باشند

مرحله دوم: تهیه پیچ مخصوص هواگیری شوفاژ

وقتی اقدام به هواگیری شوفاژ می کنید، ابتدا باید وسیله ای برای باز کردن شیر خروجی شوفاژ تهیه کنید. در قسمت انتهایی بالای شوفاژ یک شیر خروجی وجود دارد. روی این شیر خروجی معمولا یک قسمت مربعی شکل وجود دارد. این دریچه مربعی شکل برای تنظیم کردن شیر خروجی به کار می رود. پیچ های مخصوص هواگیری شوفاژ ابزارهایی ارزان قیمت هستند و در تمام ابزارفروشی ها یافت می شوند. شیر مناسب با اندازه شیر خروجی شوفاژ را تهیه کنید. همچنین به جای پیچ مخصوص می توانید از آچار فرانسه و یا ابزارهای مناسب دیگر استفاده کنید.

 

 

مرحله سوم: خاموش کردن سیستم گرمایشی

یک سیستم گرمایش روشن، هوای بیشتری را وارد شوفاژ می کند. پس قبل از هواگیری شوفاژ، سیستم گرمایش مرکزی را خاموش کنید. گرمای موجود در سیستم باید قبل از هواگیری شوفاژ از بین برود. به سیستم زمان بدهید، قسمتهای مختلف شوفاژ را لمس کنید، اگر در قسمتی از شوفاژ هنوز گرما احساس میشود صبر کنید تا خنک شود.

 

مرحله چهارم: بازکردن شیر خروجی شوفاژ

شیرهای ورودی و خروجی شوفاژ را در موقعیت باز قرار دهید. پیچ مخصوص هواگیری شوفاژ و یا آچار فرانسه را به قسمت مربعی شکل، روی شیر خروجی بچسبانید. پیچ را در خلاف جهت حرک عقربه های ساعت بچرخانید تا شیر باز شود. در این شرایط باید صدای خارج شدن هوا از شوفاژ شنیده شود. وقتی هوای سرد از داخل شوفاژ تخلیه می شود، آب موجود در لوله کشی سیستم گرمایش، جای آن را می گیرد.

مرحله پنجم: جلوگیری از ریزش آب به محیط اطراف

معمولا همراه با خارج شدن هوا از شوفاژ، چند قطره آب نیز از شیر خروجی چکه می کند. برای جلوگیری از خیس شدن محیط اطراف از یک دستمال و یا حوله آشپزخانه استفاده کنید. همچنین می توانید یک کاسه یا ظرف را زیر شیر خروجی شوفاژ بگیرید تا از ریزش قطرات آب به روی زمین جلوگیری شود.
گام ششم: ادامه دادن گام قبلی تا رسیدن به مرحله فواره زدن آب
اگر جریان آب خروجی از شیر خروجی به حالت پایدار برسد و مخلوط با هوا نباشد، همه¬ ی هوای موجود در شوفاژ خارج شده است. وقتی این شرایط اتفاق افتاد، باید پیچ مخصوص را در جهت عقربه های ساعت چرخانده و شیر خروجی را محکم کنید. از یک پارچه یا حوله برای پاک کردن آب پاشیده شده به اطراف استفاده کنید.

 

مرحله هفتم: انجام هواگیری شوفاژ برای بقیه شوفاژهای ساختمان

برای حصول اطمینان از خارج شدن تمام هوای اضافی از سیستم گرمایشی ساختمان، هواگیری شوفاژ باید برای بقیه ی شوفاژها نیز انجام شود. هواگیری لوله ها از طریق حوله خشک کن حمام انجام می گیرد.
به منظور نگهداری مناسب از تاسیسات گرمایی، هواگیری شوفاژ باید به صورت دوره ای تکرار شود. هواگیری سالانه همراه با هواگیری شوفاژ پس از هر بار تعمیر کردن، مناسب می باشد.

مرحله هشتم: تنظیم کردن سطح فشار پکیج یا موتورخانه داخلی

با انجام هواگیری شوفاژ، فشار موجود در سیستم گرمایشی ساختمان کاهش می یابد. اگر فشار بیش از مقدار معینی افت پیدا کند، گرما به تمام شوفاژها نخواهد رسید (مخصوصا شوفاژهای طبقات بالایی). برای تقویت این فشار، باید دیگ جوشاننده با آب پر شود.

نکات مهم:

اگر در ساختمان مورد نظر تعداد زیادی شوفاژ وجود دارد و همگی سرد هستند، مشکل از سیستم گرمایشی می باشد. ممکن است لوله کشی دچار شکستگی شده باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که در قسمتی از سیستم لجن یا رسوب ایجاد شده باشد.

• اگر مشکل شوفاژ با جمع شدن آب زیر آن همراه است، شوفاژ دچار نشتی شده است. برای حل این مشکل، سیستم گرمایش را خاموش کرده و سپس اتصالات ورودی به شوفاژ را محکم کنید. اگر نشتی قطع نشود احتمال پوسیدگی اتصالات وجود دارد. آنها را تعویض کنید و یا با کارشناسان حرفه ای تماس بگیرید.
• اگر شوفاژهای موجود در طبقات پایین گرم می شوند ولی شوفاژهای طبقات بالاتر سرد می مانند، سیستم گرمایشی در فشار مطلوب کار نمی کند. در این شرایط آب گرم مورد نیاز به طبقات بالایی نمی رسد.