در صورتی که هنوز از یک کلاه جوشکاری قدیمی استفاده کرده و نمی توانید به درستی کاری را که انجام می دهید ببینید، ممکن است به دلیل کوچک بودن پنجره آن باشد. در این صورت برای جایگزینی آن به یک کلاه جدید که می تواند به طور کامل تجربه جوشکاری شما را تغییر دهد، درنگ نکنید. فرقی نمی کند که شما در کارگاه کار می کنید و یا در خانه برای جوشکاری تعمیراتی سازه، خودرو، موتور سیکلت و یا وانت، شما به یک وسیله مناسب برای انجام کار خود نیاز دارید. حتی تجربه سال های زیاد یک جوشکار نیز نمی تواند مانع از اشتباه او به هنگام خستگی و یا کار با ابزار آلات نامناسب گردد. 

کلاه جوشکاری چیست؟
کلاه جوشکاری وسیله ای حفاظتی است که جوشکار را از نور و جرقه های مداوم حاصل از قوس الکتریکی مصون می دارد. به عبارت دیگر این کلاه صورت را از جرقه ها، چشم ها را از پرتوهای مضر ماورای بنفش و مادن قرمز محافظت کرده و برخی از انوا آن حتی مانع تنفس گازهای سمی توسط جوشکار می گردد.

کلاه جوشکاری اتوماتیک:

 

الف) لنزهایی با سایه متغییر

ممکن است استفاه از کلاه های معمولی از چشم ها حفاظت کامل به عمل نیاورد به خصوص در صورت جوشکاری با فرایندهای مختلف، فلزات گوناگون و ضخامت های متفاوت. در این شرایط می توان از کلاه جوشکاری با لنز خود تیره شونده استفاده کرد که قابلیت تنظم خودکار دارد. می توان تیرگی لنز را مطابق با میزان آمپر و روشنایی قوس الکتریکی تنظیم نمود.

ب) سرعت سوئیچ کردن لنز

هر چه سرعت تیره شدن لنز بیشتر باشد، محافظت بهتری از چشم در برابر نور بسیار شدید به عمل می آورد، امروزه کلاه با قیمت ها و سرعت های مختلفی در بازار موجود است. در صورت طولانی بودن زمان کار توصیه می شود تا با صرف هزینه بیشتر، برای آرامش چشم، لنزی با سرعت تیره شوندگی بالاتر خریداری نمود.

ج) وزن سبک

وزن کلاه خود تیره شونده در مقایسه با کلاه های معمولی کمتر است. استفاده از کلاه سبک احساس خستگی و کلافگی کمتری در پایان روز می دهد. کسانی که زمان زیادی کار می کنند باید کلاه های سبک تر انتخاب نمایند تا پس از کار روزانه از سردرد و گردن درد رنج نبرده و احساس بهتری داشته باشند.

د) کنترل حساسیت

یکی دیگر از مزایای کلاه جوشکاری دارای لنز خود تیره شونده فراهم کردن امکان کار راحت با فرایند های جوشکاری ولتاژ پایین نظیر GTAW / TIG است. این ویژگی اجازه می دهد که لنزها بر اساس شدت روشنایی قوس الکتریکی تاریک شوند.

ه) تیره شدن با تاخیر

این ویژگی در خصوص ایجاد تاخیر در تاریک ماندن لنز پس از خاموشی قوس الکتریکی می باشد. جوشکار با توجه به شرایط می تواند زمان تاخیر کوتاه یا بلند را انتخاب نماید. در صورت جوشکاری با فرایندهای آمپر بالا، بهتر است تنظیماتی اعمال شود که زمان تاخیر را طولانی نماید. همچنین زمان تاخیر کوتاه برای فرایندهای دارای قوس الکتریکی با روشنایی کمتر توصیه می شود. کلاه های جوشکاری متداول فاقد این ویژگی هستند.

توصیه های ایمنی
• نور جوشکاری می تواند باعث سوختن چشم و بافت مجاور شود لذا انتخاب عدسی جوشکاری با تیرگی مناسب می تواند از بروز هر آسیبی جلو گیری کند.
• پرتو های ماوراء بنفش و مادون قرمز در حین جوشکاری متساعد می شوند و این پرتو ها می توانند بی نهایت خطرناک باشند.
• برای حفاظت در مقابل پرتو های جوشکاری باید از شیشه ماسک دودی جوشکاری با درجه تیرگی مناسب استفاده شود.
• شیشه ماسک باید از عبور پرتو های خطرناک جلوگیری کند.
• جوشکاری با قوس الکتریکی پرتو های شدید تری نسبت به دیگر انواع جوش تولید میکند.
• علاوه بر حفاظت از چشم باید از پوست نیز در برابر پرتو ها محافظت شود تا از سوختگی ، پیری زودرس و احتمال ابتلا به سرطان های پوستی جلوگیری شود.
• استفاده از کلاه و یا نقاب جوشکاری برای جوشکاری های طولانی مدت به جای عینک جوشکاری توصیه می شود.
• پرتو های جوشکاری می تواند به افراد اطراف جوشکار نیز آسیب وارد کنند.
• شیشه ماسک دودی جوشکاری باید در مقابل عوامل خارجی مقاوم بوده و عاری از حباب هوا، ترك و موج باشند.