انجام بازسازی خانه در ابعاد بزرگ، مثل تعویض کفپوش یا پارکت لمینت خانه به نظر خسته کننده می آید اما روش نصب پارکت لمینت در چند مرحله ساده انجام شده و سپس به محراب مقدس خود نمایی باشکوه و زیبا خواهید داد.

نکاتی که باید قبل از نصب در نظر داشته باشید:
- در ابتدا سطحی که قرار است نصب پارکت بر روی آن صورت بگیرد، کاملا صاف و بدون برجستگی یا فرورفتگی باشد. (در صورت نیاز زیرسازی انجام دهید)
- بسته های پارکت برای مدت دو یا سه روز قبل از نصب بهتر است که در همان فضایی که قرار است نصب شوند (اتاق یا سالن) گذاشته شوند تا پارکت با دمای محیط سازگار شود. 
- اگر کفپوشی قبل از شروع نصب بر روی سطح آن قرار دارد، در صورت امکان (مثلا کفپوش سیمانی) از سلامت سطح آن و صاف بودنش اطمینان حاصل کنید. 
- به میزان دمای هوا و مقدار رطوبت توجه داشته باشید.
- اگر نیاز به سم پاشی هست (مثلا در مناطق مرطوب)، قبل از شروع مراحل نصب، اقدام کنید. 
- اگر سطح کفپوش زیرین، سرامیکی است از لق نبودن قطعات سرامیک ها و همچنین سالم بودن بندکشی آنها مطمئن شوید.
- طول و عرض فضای مورد نظر را در نظر بگیرید.
حال که این موارد ر ا به اتفاق نصاب، به دقت بررسی کردید لازم است که نصاب هم ابزار نصب پارکت مانند کاردک، چکش، اره، متر، گوه و دستکش های مخصوص را به همراه داشته باشد

 

نحوه نصب 

 1. اتاق را خالی کنید. وسایل موجود در اتاق، فرش و موکت را بیرون ببرید. اگر موکت با چسب به کف چسبیده، آن را جدا کنید و آثار باقیماندۀ چسب را با استفاده از یک چاقو بکنید و جایش را تمیز کنید.

 2. قرنیزهای چوبی را بکنید. می‌توانید قرنیزها را تعویض کنید یا پس از نصب پارکت لمینت دوباره همین قرنیزها را استفاده کنید. البته در هر صورت لازم است به تناسب رنگ قرنیز و کف توجه کنید.
برای کندن قرنیزها با استفاده از یک چاقو، لایۀ درزگیرِ بین دیوار و قرنیز را در جاهای مختلف ببُرید. با یک چاقوی بزرگ فلزی، قرنیز را از دیوار جدا کنید. مواظب باشید دیوار زخمی یا کاغذدیواری پاره نشود. هر جا که قرنیز با میخ به دیوار محکم شده، از میخ‌کِش استفاده کنید.

 

 3. کف را صاف و تمیز کنید. لازم است مطمئن شوید که سطح زیر کار در حد مطلوبی صاف است. با یک چاقوی فلزی چسب یا رنگ باقیمانده بر کف را بکنید. سپس اتاق را به خوبی جارو کنید تا هیچ خرده زباله‌ای باقی نماند.

  4. تراز بودن کف را چک کنید. برای ارزیابی تفاوت سطح، با دستگاه تراز، دست کم ۶ نقطه را چک کنید. دربارۀ اختلاف سطح مجاز از سازنده، فروشنده یا نصاب پارکت لمینت مشورت بگیرید. نصب پارکت لمینت روی سطحی با ناهمواری زیاد، ممکن است به ایجاد سر و صدا و کم‌دوامی محصول ختم شود. مهم‌ترین شکایتی که دربارۀ سطوح شناوری چون پارکت لمینت انجام می‌شود، این است که افراد در بعضی نقاط کف، احساس می‌کنند زیر پایشان نرم است. این به خاطر ناهمواری سطح زیر کار است. اگر سطح اتاقتان هموار نیست، با سنباده زدن قسمت‌های برآمده (در سطوح چوبی) یا استفاده از ترکیب هم‌سطح‌ساز مانند سیمان یا فوم‌بتن، آن را صاف کنید.
 

 5. اندازه‌گیری کنید. عرض اتاق را اندازه بگیرید. معمولاً نصب پارکت لمینت‌ها به موازات بلندترین ضلع یا مهم‌ترین منظرۀ جذاب اتاق (پنجره و …) سبب می‌شود اتاق بزرگ‌تر به نظر آید. سپس عرض یک قطعه پارکت لمینت را اندازه بگیرید. عرض اتاق را بر عرض پارکت لمینت تقسیم کنید. با این کار هم تعداد تخته‌های لازم را به دست می‌آورید و هم عرض قطعۀ آخر را که احتمالاً نیاز به برش دارد. سعی کنید طوری برنامه‌ریزی کنید که تختۀ آخر را نهایتاً به دو یا سه قسمت برش بزنید. اگر لازم است، برای راحتی بیشتر ردیف اول را برش بزنید تا قطعات آخر راحت‌تر در جای خود قرار گیرند.
 

 6. چارچوب در را آماده کنید. اگر چارچوب‌های چوبی دارید، قسمت پایینی آنها را با استفاده از اره ببرید و جدا کنید.
 

  7. فوم زیری را نصب کنید. فوم را دقیقاً طبق دستور سازنده پهن کنید. در برخی انواع پارکت لمینت فوم به پارکت لمینت چسبیده است و دیگر نیازی به نصب جداگانه نیست.

  8. اولین ردیف را بچینید. حال می‌توانید طول آخرین قطعه را هم تعیین کنید. از آنجا که کفپوش‌های شناور، پس از نصب ممکن است بر اثر تغییرات دمایی کمی منبسط شوند، یک تکۀ زائد پارکت لمینت را عمودی در کنار دیوار قرار دهید تا کمی فاصله (حدود نیم سانت) ایجاد کند.

  9. اولین برش را انجام دهید. آخرین تخته را برگردانید و با استفاده از یک گونیا آن را علامت بزنید. با یک اره ظریف‌بری (منبت‌کاری) آن را ببرید و قسمت اضافی را جدا کنید. در صورت امکان این قسمت اضافی را در ردیف بعدی استفاده کنید. در استفاده از قسمت‌های اضافی، به هماهنگی نری مادگی‌ها دقت کنید.

  10. تخته‌ها را به هم متصل کنید. وقتی تمام قطعات ردیف اول را کنار هم چیدید، با چفت کردن نری مادگی‌های دو طرف، آنها را محکم کنید. بی‌دقتی در برش یا اتصالات این ردیف می‌تواند کار را در ردیف‌های بعدی دشوار کند.

  11. ردیف‌های بعدی را نصب کنید. این ردیف‌ها را به گونه‌ای نصب کنید که درز دو ردیف متوالی در امتداد یکدیگر قرار نگیرد. برای مثال می‌توانید اگر در ردیف اول، تختۀ آخر را برش داده‌اید، در ردیف دوم تختۀ اول را برش دهید. برای تمیزی و دقت بالاتر، بهتر است چینش ردیف‌ها را به صورت هرمی- و نه ردیفی- دنبال کنید.

  12. فاصلۀ با دیوار را در عرض پر کنید. وقتی به ردیف‌های آخر رسیدید، با استفاده از یک میلۀ ال‌مانند (یک تکه پارکت لمینت زائد) فاصلۀ کم (حدود نیم سانت) میان ردیف آخر و دیوار را پر کنید. با اینکار قطعات با فشار بیشتری در هم چفت می‌شوند. در اندازه‌گیری قطعات نزدیک به دیوار، لزوم وجود این فاصله را در نظر داشته باشید. این فاصله‌ها در طول و عرض، برای اطمینان از برهم نخوردن چینش در صورت تغییرات دمایی پیشبینی شده‌اند. قرنیزها این فاصله‌ها را می‌پوشانند.

  13. قرنیزها را نصب کنید.
 

 14. نوار پایین قرنیز را نصب کنید.