برای بسیاری از صاحبان صنایع انتخاب بین دو نوع رایج جرثقیل با بالابر های کابلی و زنجیری انتخابی دشوار بوده است. به خصوص در بازه ی وزنی که این دو نوع مشترکاً عملکرد نسبتاً خوبی را به نمایش میگذارند. به طور کلی انتخاب بین این دو روش به کاربرد و شرایط استفاده از جرثقیل بستگی دارد. به طوری که با انتخاب نادرست، هزینه های تعمیرات و نگهداری افزایش و بهره وری کاهش می یابد.

مزایا، معایب و موارد استفاده از بالابر کابلی یا سیم بوکسلی

مزایا و موارد استفاده

1. بار های بسیار سنگین: برای جابجایی بار های بسیار سنگین از کابل فولادی استفاده میشود. بالابر های زنجیری برای بارهای بالای 15 تن استفاده نمی شوند، در حالی که کابل فولادی چنین محدودیتی ندارد.
2. ساعت کاری و تعداد بار زیاد با میانگین بالا: در کارگاه هایی که سیکل های کاری زیاد است و تعداد اجسامی که نیاز به حمل با جرثقیل دارند زیاد باشد، و میانگین وزنی بارها بالا باشد، بالابر کابلی توصیه می شود.
3. وجود حرارت شدید: در مکان هایی که حرارت بسیار شدید و جود دارد، معمولا از بالابر کابلی استفاده می شود.
4. تحمل بهتر در برابر شوک: چنانچه بار به صورت یک تکه نباشد و به سادگی نتوان آنرا مهار کرد، به نحوی که موقع جابجایی به کابل شوک ( ضربه ) وارد کند، بهتر است از کابل استفاده نمود که تحمل بهتری در برابر شوک دارد.

 

معایب و موارد عدم استفاده

1. تجهیزات پیچیده و حجیم: در کارگاه های کوچک که فضای کار محدود است بهتر است بجای بالابر کابلی از بالابر زنجیری که ساختاری ساده تر و کم حجم تر دارد استفاده شود.
2. استهلاک بیشتر: کابل فولادی از تعداد زیادی مفتول تشکیل شده است که هر کدام از این مفتول ها به تنهایی بسیار آسیب پذیر هستند. با آسیب دیدن بخشی از این مفتول ها، کابل فولادی کارایی خود را از دست می دهد و نیاز به تعویض خواهد داشت.
3. جرثقیل متحرک: در مواردی که جرثقیل ثابت است و حرکت افقی ندارد، بالابر کابلی می تواند سریعتر از بالابر زنجیری عمل کند و ارجحیت دارد. اما در زمان حرکت افقی جرثقیل، کابل انحراف بیشتری نسبت به بالابر زنجیری خواهد داشت.
4. هزینه ی بالای بهره برداری: تجهیزات بالابر کابلی ( مثل درام و خود کابل ) نسبت به بالابر های زنجیری گرانتر می باشند و با توجه به استهلاک بالا، هزینه ی تعمیرات و نگهداری این بالابر ها بیشتر خواهد بود.
5. عدم مقاومت در برابر رطوبت و پوسیدگی: در شرایط آب و هوایی مرطوب، احتمال پوسیدگی و زنگ زدگی بالابر کابلی که از جنس فولاد می باشد بیشتر است.

مزایا، معایب و موارد استفاده از بالابر زنجیری

مزایا و موارد استفاده

1. هزینه بهره برداری پایین: آلیاژ استفاده شده در بالابر های زنجیری در برابر فرسایش مقاومت بیشتری دارند و به علاوه، این نوع بالابرها دارای ساختار ساده تری نسبت به بالابرهای کابلی می باشند که این امر هزینه  ی تعمیرات و نگهداری جرثقیل را پایین می آورد.
2. جابجایی بار های سبک: بالابر های زنجیری توان جابجایی بار های تا 15 تن را دارا می باشند و استفاده از آنها برای جابجایی بارهای تا 7 تن بسیار رایج است.
3. مناسب برای سیکل های کاری کم: برای کارگاه هایی که تعداد سیکل کاری آنها کم است، مانند کارگاه های تعمیراتی و کارخانه های کوچک مناسب می باشند.
4. مقاوم در برابر شرایط محیطی: در شرایط آب و هوایی بد به دلیل استفاده از آلیاژهای خاص، مقاومت بالابر زنجیری بیشتر است و کمتر دچار پوسیدگی می شود.
5. آزادی عمل بیشتر: بالابر های زنجیری در حرکت های افقی انحراف کمتری دارند و از این نظر برای جابجایی افقی اجسام مناسب تر می باشند.

 

معایب و موارد عدم استفاده

1. بارهای بسیار سنگین: برای جابجایی بار های با وزن بالای 15 تن مناسب نیستند.
2. عدم مقاومت در برابر شوک: در شرایطی که بار به طور کامل مهار نشده و جابجایی آن می تواند به بالابر شوک وارد کند، بالابر کابلی مقاوم تر است.
3. گروه کاری: بالابر های زنجیری می توانند در گروه های کاری تا استاندارد m4 داشته باشند.

نتیجه گیری

با توجه به اطلاعات فوق و بر اساس نظر کاربران اینگونه جرثقیل ها، برآورد می شود که در بازه ی کاری که هر دو این جرثقیل ها از نظر تحمل وزنی و رعایت استاندارد ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند، برای کارهای سنگین و سیکل های زیاد جابجایی (Heavy Duty) بالابر های کابلی بهتر و سریعتر از عهده ی کار بر می آیند و برای کارهای سبکتر ( کارگاه های کوچک یا تعمیراتی ) بالابر های زنجیری با توجه به مقاومت بالا و هزینه ی بهره برداری کم انتخابی منطقی تر می باشند.